۱۰ آبان ۱۳۹۷
نظر %

Access Point یا Wireless Access Point که به فارسی به معنی نقطه دسترسی می‌باشد، در واقع اسمی است که ما بر روی یکی از تجهیزاتی گذاشته‌ایم که در شبکه های بی‌سیم یا وایرلس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات که به صورت اختصاری به آنها AP یا WAP هم گفته می‌شود، تجهیزاتی هستند که عملکردی شبیه به سوییچ شبکه‌های کابلی در شبکه‌های بی‌سیم دارند؛ بدین معنی که این امکان را فراهم می‌کنند که از طریق آنها شما بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه‌های بی‌سیم به یکدیگر متصل کنید. به شبکه‌های محلی که با استفاده از Access Point ها به هم متصل می‌شوند به جای اینکه LAN بگوییم، Wireless LAN یا WLAN می‌گوییم. Access Point ها را معمولا به شکل AP نمایش می‌دهند؛ این دستگاه‌ها یک عملکرد مرکزی دارند، تمامی سیگنال‌های رادیویی را دریافت و ارسال می‌کنند که در اکثر مواردی که در شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد، سیگنال‌های Wi-Fi نیز شامل می‌شود. معمولا از AP ها در شبکه‌های کوچک و یا شبکه‌های عمومی اینترنتی برای ایجاد Hot Spot استفاده می‌گردد.

 اکسس پوینت چیست - Access Point

احتمالا شما نیز در خانه خود از این اکسس پوینت‌ها دارید؛ دستگاهی که به عنوان مودم ADSL می‌شناسید که در کنار آن یک آنتن نیز قرار دارد، در واقع یک AP است که در لفظ فنی به آن Wireless Router گفته می‌شود. AP هایی که در دفاتر شرکت‌های کوچک و خانه‌ها استفاده می‌شوند معمولا بسیار کوچک هستند و به راحتی بر روی چیپ یک کارت شبکه یا رادیو قابل پیاده سازی‌اند، حتی مودم‌های وایمکسی که دارید نیز همان AP های خانگی هستند. فناوری‌های مورد استفاده در AP های این شبکه‌ها با توجه به استاندارد بودن آنها یکسان است اما معمولا در شبکه‌های شرکت‌های بزرگ از AP هایی با قدرت و سرعت بیشتری استفاده می‌شود. یک نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از AP این است که این تجهیزات به امواج و نویزها بسیار حساس هستند و یک موتور الکتریکی می‌تواند امواج آنها را به راحتی تضعیف کند. از طرف دیگر وجود مانعی مانند دیوار در یک AP خانگی می‌تواند تا 30 درصد توان AP شما را کاهش دهد.

 اکسس پوینت چیست - Access Point

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌ها شما به راحتی با کارت شبکه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید یک اکسس پوینت راه‌اندازی کنید و دیگران را به خود متصل کنید؛ در این حالت شما در اصطلاح فنی یک شبکه Ad-Hoc ایجاد کرده‌اید که ساختار کاری آن به شکل Peer To Peer می‌باشد. امروزه شما با تبلت‌ها و حتی گوشی‌های هوشمندی که دارید می‌توانید شبکه‌های کوچک وایرلس و AP ایجاد کنید و دیگران را به آن متصل کنید؛ اما همانطور که گفتیم این AP های دستی در یک توپولوژی به نام Ad- Hoc کار می‌کنند. تجهیزاتی که به صورت ویژه برای کار سرویس‌دهی وایرلس استفاده می‌شوند، از دستگاه مرکزی AP استفاده می‌کنند و توپولوژی مورد استفاده در آنها در اصطلاح فنی Infrastructure می‌باشد. در توپولوژی Ad-Hoc تعداد کلاینت‌هایی که همزمان می‌توانند به AP شما متصل شوند بسیار محدود است اما در توپولوژی Infrastructure این تعداد متناسب با نیاز سازمان شما خواهد بود. در توپولوژی Infrastructure در واقع AP شما به عنوان یک پل یا Bridge برای متصل کردن شبکه‌های بی‌سیم شما به شبکه کابلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه تبدیل سیگنال را نیز بر عهده دارد. AP های قدیمی بین 10 تا 20 کامپیوتر را می‌توانستند به صورت همزمان پشتیبانی کنند اما امروزه با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی‌های AP ها می‌توانند به تنهایی تا 255 عدد کامپیوتر را به هم متصل کنند.

 اکسس پوینت چیست - Access Point

Access Point را می‌توانید در همه جا مشاهده کنید؛ از تجهیزات مخابراتی گرفته تا شبکه‌های کامپیوتری. در واقع دکل‌هایی که اپراتورهای تلفن همراه در شهر دارند، نوعی AP هستند که برای دستگاه‌های وایرلسی و شبکه تلفن موبایل استفاده می‌کنند. در شبکه‌های کامپیوتری از AP ها هم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌شود و هم برای استفاده از شبکه‌های داخلی؛ هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد. استفاده از تجهیزات وایرلس از جمله همین AP ها امنیت را ناخواسته پایین می‌آورد، به قول کارشناسان امنیت اطلاعات، در شبکه‌های بی‌سیم شما هر اندازه که اطلاعات را امن کنید باز هم به اندازه شبکه‌های کابلی امنیت نخواهید داشت. زیرا سیگنال شبکه‌های بی‌سیم در همه جا یافت می‌شود . این خود به نشتی اطلاعات معروف است. توجه کنید که AP ها در همه شبکه‌های بی‌سیم از جمله شبکه‌های تلفن همراه و حتی شبکه‌های Bluetooth هم استفاده می‌شوند.

 اکسس پوینت چیست - Access Point

Access Point ها می‌توانند سیگنال یا بهتر بگوییم امواج رادیویی را تا فاصله معینی ارسال و دریافت کنند و از این بابت دارای محدودیت هستند. برخی از اکسس پوینت‌ها را می‌توان به گونه‌ای پیکربندی کرد که در نقش تقویت کننده امواج برای استفاده دورتر از امواج مورد استفاده قرار بگیرند؛ به این حالت در اصطلاح Repeater Mode گفته می‌شود. AP ها می‌توانند در فرکانس‌های مختلفی فعالیت کنند که در استانداردهای بین المللی به صورت استاندارد 802.11 شناسایی می‌شوند. پشت دستگاه AP شما همیشه نوع استاندارد ذکر شده است تا بتوانید آن را با دستگاه‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، تطبیق دهید. توجه کنید که AP ها فایروال نیستند و به هیچ عنوان فعالیت امنیتی برای حفاظت از شبکه شما انجام نمی‌دهند، بلکه خودشان به تنهایی خطری بزرگ برای شبکه به حساب می‌آیند. توجه کنید یکی از مواردی که نقطه ضعف شبکه‌های AP ای می‌باشد، شیوه ارسال و دریافت اطلاعات است که در شبکه‌های کابلی به صورت دو طرفه همزمان یا Full Duplex بوده و در شبکه‌های بی‌سیم AP ای به صورت دو طرفه غیر همزمان یا Half Duplex می‌باشد که خود می‌تواند عاملی برای کندی شبکه‌های بی‌سیم باشد.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره شبکه و زیرساخت وب سایت توسینسو


 

خرید اکسس پوینت


نویسنده مطلب مهدی عشاقی
    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت