هنگامی که به مسائل ابتدایی شبکه، از جمله نحوه کارکرد یک شبکه توجه می‌کنیم، باید مفاهیم روتینگ، سوئیچینگ و بی‌سیم را درک کنیم. شبکه با متصل کردن چند کامپیوتر و لوازم جانبی آن با استفاده از سوئیچ، روتر و اکسس پوینت ایجاد می‌شود. این‌ها ابزارهای مورد نیاز شبکه هستند که اجازه می‌دهند ابزارهای متفاوتی به شبکه شما متصل شوند و بتوانند با یکدیگر در تعامل باشند و در عین حال با شبکه‌های دیگر نیز در ارتباط باشند.

یک سوئیچ شبکه می‌تواند چند ابزار را که در یک ساختمان هستند از جمله کامپیوتر، پرینتر و سرور شبکه را به هم متصل کند و شبکه ای همراه با منابع مشترک ایجاد کند. سوئیچ از جمله مبانی شبکه است که به عنوان یک کنترلر نیز می تواند عمل کند. سوییچ شبکه برای سایر ابزارها شرایطی فراهم می کند که باهم اطلاعات را به اشتراک بگذارند و حرف بزنند. با اشتراک گذاری اطلاعات و اختصاص دادن منابع یک شبکه، در هزینه صرفه جویی می شود و بهره وری افزایش پیدا می کند.

با توجه به شرایط مدیریت، سوییچ‌های شبکه به سه دسته طبقه بندی می‌شوند: سوییچ‌های غیر مدیریتی، سوییچ‌های مدیریتی و سوییچ‌های تحت شبکه (هوشمند) که شما بر اساس اندازه‌ی شبکه و میزان کنترلی که می‌خواهید بر روی شبکه‌تان داشته باشید سوئیچ مناسب با شبکه‌تان را انتخاب می‌کنید.

سوئیچ شبکه یک ابزار با سرعت بالا است که از سوئیچینگ بسته‌ها (packet) در جهت دریافت، فرآیند و ارسال داده‌ها به چند ابزار در یک شبکه محلی استفاده می‌کند.

 سوئیچ شبکه Switch

سوئیچ مدیریتی

یک سوئیچ مدیریتی شرایطی را برای configure کردن شبکه فراهم می‌کند که توانایی شناسایی و مدیریت عملکرد‌ها را دارد؛ این امر در هنگام شناسایی مشکلات بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که شما ترافیک Multi-Cast در شبکه‌ی خود دارید و خرابی برای شما هزینه گزافی را به دنبال خواهد داشت؛ استفاده از سوییچ‌های مدیریتی ترجیح داده می‌شود. در عین حال، سوییچ‌های غیرمدیریتی یک راه حل مقرون به صرفه هستند که این ویژگی‌ها را ارئه نمی‌دهد و فقط کافی است آنها را به پریز برق وصل کنید تا روشن شود و شروع به فعالیت کند.

توجه داشته باشید که بسیار مهم است که سوییچ شبکه را متناسب با برنامه‌های خاص‌اش انتخاب کنیم. به عنوان مثال در یک محیط صنعتی ناهمگون، سوییچ‌های صنعتی اترنت به دلیل اعتمادی که برای شبکه در سخت ترین شرایط جوی فراهم می‌کنند تضمین بالاتری برای شبکه ایجاد می‌نمایند.

ویژگی‌های سوئیچ مدیریتی

– دارای ویژگی QoS که باعث می‌شود سوییچ پهنای باند زیر مجموعه‌های داده را اولویت قرار دهد و اجازه می‌دهد پهنای باند بیشتری به شبکه اختصاص داده شود و اطمینان حاصل شود که IP داده بدون اشکال وارد شود و داده‌ی سنسور را با استفاده از حداقل پهنای باند بدون وقفه به دست آورند.

– از ویژگی SNMP (پروتکل مدیریت آسان شبکه) از طریق Agent های جاسازی شده پشتیبانی می‌کند.

– این سوئیچ‌ها به عنوان یک گروه می‌توانند مدیریت شوند.

– دارای یک پروتکل اضافی همچون RSTP که یک مسیر کابلی جایگزین را ارائه می‌دهد و از موقعیت‌های LOOP که بیشتر عامل اشکال در عملکرد شبکه هستند، جلوگیری می‌کند.

– دارای ویژگی VLAN و LACP که منجر به فراهم شدن یک شبکه قابل اعتماد با سرعت بالا می‌شود.

– در صورت نیاز می‌توان پیکربندی سوئیچ مدیریتی را عوض کرد و آن قسمت از شبکه‌تان را که می‌خواهید، بر اساس نیازهای مشخص شده خود تغییر دهید.

کاربرد سوئیچ

سوییچ‌های مدیریتی برای کاربرانی مورد استفاده است که زمان پاسخ‌دهی آنها باید میلی ثانیه باشد. علی‌الخصوص برای سازمان‌هایی که باید شبکه‌هایشان را از راه دور و محافظانه مدیریت و عیب‌یابی کنند، که به مدیران شبکه اجازه می‌دهد به یک عملکرد شبکه بهینه و قابل اعتماد دست پیدا کنند. سوئیچ‌های مدیریتی باید در هر شبکه یا بخشی از شبکه که ترافیک باید نظارت و کنترل شود، استفاده شوند. سوییچ‌های مدیریتی شبکه اجازه‌ی کنترل کامل داده، پهنای باند و ترافیک را می‌دهد.

 سوئیچ شبکه Switch

سوئیچ اترنت غیر مدیریتی

سوییچ‌های غیرمدیریتی از جمله سوییچ‌هایی هستند که نیاز به پیکربندی نداشته و پس از اتصال و روشن شدن، شروع به فعالیت می‌کنند. این سوییچ‌ها ویژگی پیکربندی و مدیریت و نظارت از راه دور را ندارند اگر چه خیلی از آنها می‌توانند به صورت محلی نظارت شوند و از طریق شاخص‌های LED و سوییچ‌های DIP پیکربندی شوند. سوییچ‌های غیرمدیریتی هزینه کمتری دارند و در شبکه‌های کوچک یا در گروه‌های کاری موقت که به شبکه‌های بزرگتر وصل می‌شوند، بکار می‌روند. سوئیچ‌های غیرمدیریتی ابزارهایی هستند که نیاز به پیکربندی ندارند و هنگامی که به پریز برق وصل کنید فعال می‌شوند و به تنظیمات پیچیده نیازی ندارند. این سوییچ‌ها به ابزارهای اترنتی اجازه می‌دهند که با یکدیگر در تعامل باشند (همچون PC یا پرینتر شبکه) و شرایطی فراهم می‌کند که اتصال به شبکه و رد و بدل کردن اطلاعات به محلی که لازم است، مقدور شود. آنها دارای پیکربندی ثابت هستند و اجازه‌ی تغییر به این پیکربندی را نمی‌دهند، در نتیجه، هیچ نیازی به اولویت‌دهی بسته‌ها (PACKET) نیست. آنها می‌توانند بر روی دسکتاپ یا در رک جای‌گذاری شوند و برای اتصال‌های سوئیچینگ ارزان‌تر هستند.

یکی از بزرگترین موانع در محیط صنعتی این است که آنها (سوییچ‌های غیرمدیریتی) از IGMP پشتیبانی نمی‌کنند و با ترافیک Multi-Cast به همان گونه برخورد می‌کنند که با ترافیک Broadcast برخورد می‌کنند، که می‌تواند در شرایطی که شبکه کنترل نمی شود منجر به شکست شود و به طوفان Broadcast ختم شود. این ویژگی در سوییچ‌های صنعتی حائز اهمیت است، به دلیل اینکه پروتکل اترنت / IP بستگی به ترافیک Multicast دارد.

سوئیچ‌های غیرمدیریتی در چه زمانی استفاده می‌شوند؟

سوییچ‌های غیرمدیریتی عموما برای متصل کردن Edge Device ها (ابزارهایی همچون روتر، سوییچ روتر و…) در شبکه، یا در یک شبکه‌ی کوچک Stand-Alone که تنها دارای چند اجزا است، استفاده می‌شود. این سوییچ‌ها برای هر کار تحت شبکه‌ای، که هدف‌اش آسان‌تر شدن نصب اکسس پوینت های بی‌سیم یا دوربین‌ها نظارتی تحت IP، مناسب می‌باشند. آنها همچنین برای کاربرد خانگی، SOHO، کسب و کارهای کوچک و اضافه کردن یک گروه کاری موقت به شبکه‌ی بزرگتر، قابل استفاده می‌باشند.

آیا می‌توان یک سوئیچ مدیریتی را به عنوان یک سوئیچ غیرمدیریتی پیکربندی کرد؟

می‌توان یک سوییچ مدیریتی را به گونه‌ای پیکربندی کرد که به عنوان سوییچ غیرمدیریتی بتوان از آن استفاده کرد. برای این کار می‌توانید با فعال کردن سوییچ مدیریتی در حالت Open Mode، بدون اینکه هیچ تنظیماتی انجام دهید، به این معنی است که ابزار تنظیمات VLAN اش به صورت پیش فرض باقی می‌ماند و همه‌ی پورت‌ها عضوی از پیش فرض VLAN هستند سوییچ مدیریتی را به غیرمدیریتی تبدیل کنید. از جمله مزایای خریدن یک سوییچ مدیریتی این است که اگر شما بخواهید بعدا پیکربندی را تغییر دهید، این کار شدنی است و آن بخش از شبکه را که می‌خواهید تغییر پیدا کند با VLanning می‌توانید تغییرات را انجام دهید و از شبکه‌ای که نیاز دارید بهره‌مند شوید.

سوئیچ‌های Web Smart

سوییچ‌های Web Smart که گاهی به آنها Smart یا Web Managed گفته می‌شود، یک انتخاب مناسب و فراگیر برای شبکه‌های متوسطی که نیاز به مدیریت دارند است. آنها ویژگی دسترسی به مدیریت سوییچ، همچون نظارت بر پورت‌ها، تجمع لینک و VPN را از طریق یک رابط وب ساده توسط یک مرورگر وب جاسازی شده، ارائه می‌دهند. ویژگی‌ای که این سوییچ‌ها عموما ندارند توانایی مدیریت SNMP یا CLI است. سوییچ‌های Web-Smart عموما باید به صورت تک به تک مدیریت شوند و نه به صورت گروهی.

اگر چه ویژگی‌های مدیریتی که در سوییچ‌های Web-Smart هستند نسبت به سوییچ‌های مدیریتی کامل کمتر است، امروزه این سوییچ‌ها هوشمندتر می‌شوند و بیشتر ویژگی‌هایی که سوییچ‌های مدیریتی کامل ارائه می‌دهند را در اختیار ما می‌گذارند.

سوئیچ‌های اترنت صنعتی

در محیط‌های صنعتی، یک نیازی وجود دارد که باید سوییچ‌ها نیازی مشخص آماده شوند. سوییچ‌های صنعتی علی‌الخصوص برای اتصالات متفاوت شبکه همچون توزیع انرژی در شعبه‌های الکتریکی و همچنین نظارت و کنترل عملکرد دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شوند.

سوییچ‌های اترنت صنعتی اتصال شبکه را بین محیط صنعتی و اپلیکیشن‌های شرکت‌های کسب و کار فراهم می‌کند و برای استفاده صنعتی ساخته شده‌اند. سوییچ‌های صنعتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند در دماهای بسیار بالا و موقعیت‌های سخت و در چند موقعیت مکانی از طبقات شرکت گرفته تا کنترل ترافیک دوام بیاورند و قرار بگیرند. در محیط‌های سخت، یک ویژگی پر کاربرد سوییچ‌های مدیریتی صنعتی این است که تنظیمات آن را در حالت VLAN پیکربندی کنند؛ این ویژگی شرایطی را فراهم می‌کند که ابزارهایی که در یک دپارتمان کار می‌کنند به صورت یک گروه در نظر گرفته شوند (منطقی و IT)، ترافیک را بین این گروه‌ها جداسازی می‌کنند تا اطلاعات حیاتی بتوانند بدون اینکه تاخیری داشته باشند به محل اختصاصی خود دسترسی پیدا کنند و میزان امنیت شبکه را افزایش می‌دهد.

منبع: وبسایت آونگ


 

خرید سوئیچ


نویسنده مطلب مهدی عشاقی
    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت