نقش و کاربردهای کارت شبکه

فناوري اطلاعات و ارتباطات تكنولوژي هزاره جديد مي باشد كه باعث كم كردن زمان انجام محاسبات ، دقيقتر شدن پردازش داده ها ، تبادل اطلاعات شده است .

رايانه ها به ويژه زماني كه به شبكه هاي اطلاعاتي متصل باشند ، تغيير عمده اي در دانش و اطلاعات به وجود مي آورند . تغيير كاربرد فناوري اطلاعات تنها محدود به يادگيري و آموزش نمي شود .

اين تغييرات درساختار آموزشي و الگوي رفتاري درون نظام آموزشي و حتي محتواي آموزش را تغيير خواهد داد .

در اين پروژه تحقيقاتي ، با توجه به سير و پيشرفت انيترنت و لزوم آگاهي داشتن از قسمتهاي مختلف و جانبي ،  كه باعث اتصال به شبكه جهاني (اينترنت ) مي شود ، به بحث در مورد بخش مهمي به نام « كارت شبكه » كه يكي از اركان اتصال به شبكه جهاني است مي پردازيم . و در اين مقاله به بررسي شبكه و معرفي بعضي از انواع كارت شبكه ، مشخصات آنها و مواردي كه مرتبط به كارت شبكه است پرداخته شده است .

كارت شبكه و نقش كارت شبكه :

كارتهاي شبكه به عنوان ميانجي فيزيكي يا رابطه بين رايانه و كابل شبكه عمل مي كنند . كارتها در شكاف (SLOT) توسعه هر رايانه و سرويس دهنده شبكه نصب مي شوند . پس از آن كه كارت شبكه متصل گرديد ، كابل شبكه به پورت متصل مي شود تا ارتباط واقعي بين رايانه و باقيمانده شبكه را برقرار سازد .

آماده سازي داده ها :

قبل از آنكه داده ها بتوانند از طريق شبكه ارسال گردند ، كارت شبكه بايد آن را از شكلي كه رايانه مي فهمد به شكل ديگري كه بتواند از طريق كابل شبكه حركت نمايند ، تغيير دهد .

داده ها در داخل رايانه از طريق مسيرهايي به نام گذرگاهها ( BUS ) حركت مي نمايند . آنها چندين مسير داده اي هستند كه به طور موازي و پهلوي هم قرار گرفته اند ، چون چندين مسير پهلو به پهلو هستند ، داده ها مي توانند به جاي عبور تكي در هر لحظه به صورت گروهي با يكديگر عبور كنند .

گذراههاي قديمي ، مانند گذرگاههايي كه در رايانه شخصي اوليه IBM به كار مي رفتند ، گذرگاههاي 8 بيتي بودند . زيرا آنها 8 بيت داده را در يك لحظه ( همزمان ) عبور مي دادند .

رايانه هاي IBMPC/AT از گذرگاه 16 بيتي استفاده مي كردند ، بدين معنا كه 16 بيت به طور همزمان مي تواند عبور نمايد . رايانه ها ي زيادي از گذرگاههاي 32 يا 64 بيتي استفاده مي نمايند . وقتي داده ها از گذرگاه رايانه عبور مي كنند ، گفته مي شود به صورت موازي ( PARALLEL ) حركت مي كنند زيرا 16 يا 32 بيت ، پهلو به پهلو درحركت اند .

ولي در كابل شبكه ، داده ها بايد در جريا تك بيتي حركت نمايند . وقتي داده ها از كابل شبكه عبور مي كنند گفته مي شود به صورت انتقال سريال (SERIAL ) حركت مي نمايند زيرا هر بيت به دنبال بيت ديگر جريا دارد . به عبارت ديگر ، كابل بزرگراه يك باند مي باشد . داده ها در اين بزرگراهها هميشه در هر لحظه فقط يك باند حركت دارند . رايانه ها يا داده ها را مي فرستند يا دريافت مي كنند .

ساير کاربرد های كارت شبكه :

 1. كارت شبكه و رايانه بايد براي حركت داده ها از رايانه به كارت ، ارتباط برقرار نمايند . در كارتهايي كه مي توانند ا زدسترسي مستقيم حافظه ( DMA ) بهره مند شوند ، رايانه قسمتي از فضاي حافظه خود را به كارت شبكه اختصاص مي دهد .
 2. كارت شبكه تقاضاي داده ها ي رايانه را به اطلاع رايانه مي رساند .
 3. گذرگاه رايانه ، داده ها را از حافظه رايانه به كارت شبكه حركت مي دهد .

داده ها اغلب مي توانند سريعتر از كارت شبكه اي كه آنها را اداره مي كند حركت نمايند ، به اين دليل داده ها به بافر ( RAM ) كارت فرستاده مي شوند و در آنجا به طور موقت هم در ارسال و هم در دريافت ، نگهداري مي شوند .

ارسال و كنترل داده ها :

قبل از آنكه كارت شبكه ، عملاً داده ها را به شبكه ارسال نمايد ، محاوره ها الكترونيكي با كارت گيرنده انجام به طوري كه هر دو كارت با موارد زير موافق باشند :

 • قبل از آنكه كه كارت شبكه ، عملاً داده ها را به شبكه ارسال نمايد ، محاوره هاي الكترونيكي با كارت گيرنده انجام به طوري كه هر دو كارت با موارد زير موافق باشند .
 • حداكثر اندازه گروه هاي داده هايي كه بايد ارسال گردند .
 • ميزان داده هاي ارسالي قبل از تأييد .
 • هر كارت قبل ا زسرريز شدن داده ها چه مقدار داده را مي تواند نگه داري نمايد .
 • سرعت انتقال داده ها .

اگر كارت با سرعت بالاتر ، براي ارتباط با كارت آهسته تر مورد نياز باشد ، هر دو كارت نيازمند يافتن سرعت انتقال مشتركي هستند كه هر دو بتوانند انجام دهند . هر كارت به كارت ديگر علامت مي دهد و با اين عمل پارامترهاي خود را به ديگري اطلاع و با خودش را با عوامل ديگري تنظيم مي نمايد . وقتي تمام جزئيات ارتباط تعيين گرديد ، دو كارت ، شروع به ارسال و دريافت داده ها مي نمايند.

اتصالات و كابل كشي شبكه :

كارت شبكه سه عمل مهم زير را در ههاهنگي فعاليت هاي بين رايانه و كابل انجام مي دهد :

 • انجام اتصال فيزيكي با كابل
 • توليد سيگنال هاي الكتريكي كه از كابل مي گذرند
 • پيروي از قوانين مشخص نحوه دسترسي به كابل

مزایای کارت شبکه:

مزایای کارت شبکه به قرار زیر است:

 • سرعت اتصال به اینترنت بالا و در حد گیگابایت است.
 • ارتباط بسیار قابل اطمینان است.
 • دستگاه های جانبی بسیاری می‌توانند به پورت های مختلف کارت شبکه وصل شوند.
 • دیتا ها بین کاربران قابل اشتراک گذاری است.

معایب کارت شبکه:

مزایای کارت شبکه به قرار زیر است:

 • استفاده از کارت شبکه های کابلی سخت است چرا که همانند روتر بی سیم، قابل حمل و پورتابل نیست.
 • برای ارتباط بهتر نیاز به پیگربندی مناسب است.
 • داده و اطلاعات امنیت کافی ندارند.

انواع کارت شبکه چیست؟

دو نوع اصلی کارت شبکه به صورت زیر است: کارت شبکه اترنت – Ethernet و کارت شبکه بی سیم یا Wireless. در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

کارت شبکه اترنت – Ethernet

برای انتقال داده تحت شبکه و اتصال به اینترنت از کارت شبکه اترنت استفاده می‌شود. یک سر کابل اترنت به کارت شبکه اترنت وصل است و سر دیگر آن یا به مودم یا به روتر وصل می‌شود. بدین ترتیب می‌توان این نوع کارت شبکه را کارت شبکه باسیم یا Wired‌ هم نامید. کارت شبکه‌های wired فقط از یک پورت RJ-45 و یک کابل اترنت که به انتهای آن متصل است استفاده می‌کنند. و این سادگی، آن‌ها را به نسبت کارت شبکه های وایرلس، تخت‌تر و کم‌حجم‌تر می­‌کند.

کارت شبکه بیسیم – وایرلس یا Wireless

به کارت شبکه وایرلس، آنتن یا آنتن هایی متصل است که سیگنال وایرلس را از روتر می‌گیرد و به اتصال اینترنتی قابل استفاده در کامپیوتر تبدیل می‌کند. توجه دارید که کارت شبکه وایرلس به تنظیمات بیشتری روی کامپیوتر نیاز دارد تا کامپیوتر به شبکه وصل شود. برای اتصال به شبکه وایرلس به پسورد وای فای نیاز داریم. ارتباط بین دستگاه های متصل به مودم و روتر از طریق پروتکل های متفاوت شبکه صورت می‌گیرد.

خروجی کارت شبکه از پشت کیس مانند بقیه پورت‌ها قابل مشاهده است. پورت کارت شبکه لپ تاپ معمولا در طرفین آن قرار دارد. اگر کارت شبکه بی سیم استفاده می‌کنیم در واقع کارت شبکه رابطی بین کامپیوتر و لپ تاپ شما و امواج الکترومغناطیس است.

یکی از نمونه‌های کارت شبکه وایرلس، کارت شبکه FDDI یا fiber data digital interface است که در فواصل زیاد کاربرد دارد و انتقال داده را با پالس های دیجیتالی و روی فیبر نوری انجام می‌دهد. توپولوژی FDDI معماری نوع رینگ و حلقه است و سرعت انتفال داده ۱۰۰Mbps است.

انواع کارت شبکه وایرلس و بیسیم

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب و خرید کارت شبکه باید تعداد و نوع اسلات های سازگار با کارت شبکه را در نظر بگیرید و دقت کنید که اسلات خالی برای نصب کارت شبکه وایرلس دارید. کارت شبکه های وایرلس و بی سیم، هفت نوع دارند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

کارت شبکه وایرلس PCI Adapter

کارت شبکه های PCI داخل کامپیوترهای دسکتاپی و سرورها قرار می‌گیرد. قبل از خرید کارت شبکه وایرلس دقت کنید که مادربوردتان از اسلات PCI پشتیبانی می‌کند و مهمتر اینکه اسلات خالی هم روی مادربورد داشته باشید. نصب کارت شبکه های PCI راحت و بی دردسر است.

کارت شبکه وایرلس PCMCIA یا PC Card

کارت شبکه وایرلس PCMCIA نوعی کارت PCI‌ است که داخل لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده می‌شود که آنتن آن از بدنه لپ تاپ بیرون زده است. توجه کنید که اسلات PCMCIA خالی دارید. جایگزین مناسب آن کارت شبکه Mini PCI است.

کارت شبکه وایرلس Mini PCI

Mini PCI نیز داخل لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده می‌شود که آنتن آن به صورت تعبیه شده در داخلش است. توجه کنید که اسلات Mini PCI خالی دارید. نصب آن راحت است اما به هر حال باید دانش آن را داشته باشید.

کارت شبکه بی سیم Compact Flash یا CF

کارت شبکه بی سیم Compact Flash یا CF در کامپیوترهای سایز کوچک که در دست جا می‌شوند (مانند Pocket PCs یا Palm) و اسلات CF دارند. این کارت شبکه در لپ تاپ ها هم کاربرد دارد.

کارت شبکه وایرلس یو اس بی

کارت شبکه USB از جمله دستگاه های پلاگ اند پلی است یعنی استفاده از آن راحت است و تنها لازم است آن را به پورت USB کامپیوتر وصل می‌شود. در کنار استفاده راحت از آن، اشغال شدن یک پورت USB ممکن است دست و جای شما را ببندد. اندازه آن کوچک است و همه جا قابل استفاده است. اغلب کارت شبکه های usb بی سیم ظاهری شبیه به فلش مموری دارند.

اغلب کارت های شبکه یو اس بی مطابق با USB 1.1 هستند که استاندارد ۸۰۲٫۱۱b را به کار می‌بندند و نرخ انتقال دیتا در آنها ۱۱Mbps است. آنهایی که مطابق با USB 2.0 هستند از استاندارد ۸۰۲٫۱۱g استفاده می‌کنند و نرخ انتقال دیتا در آنها ۵۴Mpbs است.

کارت شبکه بی سیم پورت اترنت

کارت شبکه بی سیم Ethernet port رواج کمی دارد و با اتصال به پورت اترنت کامپیوتر کار می‌کند. یعنی بر خلاف انواع کارت شبکه که در بالا اشاره کردیم، کارت شبکه اترنت پورت وایرلس از طریق کابل اترنت به پورت اترنت کامپیوتر وصل می‌شود. وقتی دستگاهی را به پورت اترنت وصل می‌کنید ارتباط وایرلس و اتصال به اینترنت فراهم می‌شود. این نوع NIC در کنسول های بازی مانند XBOX و PlayStation 2 ها که پورت اترنت دارند کاربرد دارد.

کارت شبکه وایرلس HOME NETWORK KIT

کسانی که دوست دارند روترشان با کارت شبکه شان یک برند داشته باشد می‌توانند از چنین NIC هایی استفاده کنند.

کارت شبکه مجازی چیست؟

کارت شبکه مجازی برنامه ای است که به جای کارت شبکه فیزیکی امکان اتصال کامپیوتر به شبکه را فراهم می‌کند. کارت شبکه مجازی می‌تواند تمام کامپیوترهای موجود در شبکه محلی یا LAN را به شبکه بزرگتری مانند اینترنت یا مجموع چند LAN وصل کند.

Virtual Network Adapter از کارت شبکه فیزیکی و هاست استفاده می‌کند تا ارتباطات شبکه را مدیریت کند. کارت شبکه مجازی را سیستم عامل یا یک برنامه می‌تواند ایجاد کند و پس از ایجاد آن در برنامه های مختلف و سرویس های شبکه استفاده خواهد شد. کارت شبکه مجازی دارای IP آدرس و پیکربندی مستقلی است و برای برقراری ارتباط بین ماشین های مجازی و شبکه استفاده می‌شود.

دالاس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *