فناوری VDSL چیست و تفاوت آن با فناوری ADSL وفیبر نوری :

فروش آنلاین تجهیزات شبکه دالاس

تکنولوژی VDSL چیست؟

تکنولوژی VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به معنی خط دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا است. این تکنولوژی یکی از  استانداردهای رایج جهانی XSDL می باشد. عملکرد این تکنولوژی در اغلب موارد مشابه ADSL است و از خط تلفن برای نقل و انتقال دیتا استفاده می کند. مودم های VDSL می‌توانند پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه را ارائه دهند که بیش از 6 برابر مودم‌های ADSL است. بر هـمین اسـاس امکان استفاده از خدماتی نظیر تلویزیون‌های اینترنتی، کنفرانس‌های آنلاین و VOIP راحت‌تر خواهد بودVDSL2. برای کاربرانی که در محدوده 1 تا 2 کیلومتری ازمرکز مخابراتی قرار دارند گزینه مناسبی است. برای استفاده از تکنولوژی VDSL لازم است از مودم‌های VDSL استفاده نمایید. لازم به ذکر است که مودم‌های VDSL به راحتی از اینترنت ADSL پشتیبانی می کنند. سرعت آپلود اینترنت‌های VDSL به‌میزان ۱۰ برابر بیشتر از ADSL است.

نسل اولیه‌ی سرویس‌های VDSL مبتنی‌بر سیم‌های مسی با توانایی انتقال فرکانس ۲۵ کیلوهرتز تا ۱۲ مگاهرتز هستند. این سیگنال نشان می‌دهد نسل اول VDSL می‌تواند سرعت دانلود ۵۲ مگابیت‌برثانیه و سرعت آپلود ۱۶ مگابیت‌برثانیه را ارائه دهد. سرویس‌های VDSL پتانسیلِ این را دارند که سرعت آپلودی در حدود ۶۰ مگابیت‌برثانیه را به کاربر ارائه دهند؛ البته دریافت این سرعت بالا، به معیارهای مختلفی بستگی دارد. اگر فاصله‌ی کمی با مرکز مخابراتی داشته باشید، امکان دستیابی به این سرعت بالا نیز برای‌تان فراهم می‌شود. ناگفته نماند در نسل دوم VDSL یعنی VDSL2 از سیم‌هایی مسی با توانایی انتقال فرکانس ۳۰ مگاهرتزی بهره گرفته می‌شود؛ به‌لطف این نوع سیم، سرویس‌های VDSL2 سرعت دانلود و آپلود حیرت‌انگیز ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه را ارائه می‌دهند.

 

تفاوت مودم VDSL و ADSL:

واضح‌ترین تفاوت این دو فناوری پهنای باند دانلود و آپلود آن‌ها است که سرعت دانلود در فناوری VDSL بیش از 6 برابر ADSL است. البته اگر فناوری های جدیدتر VDSL2 و +VDSL2 را در نظر بگیریم این اختلاف بسیار بیشتر است. همچنین ناگفته پیداست که هزینه اینترنت و همچنین راه‌اندازی سرویس VDSL کمی بیش از ADSL است. هزینه زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربران و قیمت بیشتر مودم‌ها این اختلاف قیمت را رقم می زنند در حال حاضر شرکت‌های ISP کمی سرویس VDSL را ارائه می‌دهند و استفاده از این فناوری فوق‌العاده محدود است برخلاف ADSL که در بسیاری از خانه‌ها کاربرد دارد..

 قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می کند بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد. درحالی‌که، این فاصله برای ADSL بسیار بیشتر است. همان‌طورکه در نمودار زیر مشاهده می‌کنید در فواصل کم سرعت اینترنت VDSL بسیار بالاتر از ADSL است اما با افزایش فاصله سرعت آن‌ها به تدریج با هم برابر می‌شوند، اما سرعت اینترنت ADSL با افزایش فاصله تغییر چندانی نمی‌کند.

باگسترش سرویس‌های اینترنتی و افزایش روز افزون کیفیت محتوای آنلاین (ویدیو، موزیک و …)، نیاز به پهنای باند بیشتر اینترنت روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود و کاربران به‌دنبال استفاده از شیوه‌های اتصال پرسرعت‌تر خواهند بود. کسب و کارهای اینترنتی بیشترین نیاز را به پهنای باند بیشتر دارند و ضروری است که هر چه زودتر زیرساخت فناوری‌های جدیدی مانند VDSL2 ،VDSL و TD-LTE توسعه پیدا کند. با وجود مزایای فراوان VDSL می‌توان آن را یک گزینه مناسب – حداقل در شهرهای بزرگ – جهت بهبود پهنای باند کاربران قلمداد کرد.

بهترین نوع اینترنت کدام است؛ VDSL ،ADSL یا فیبر نوری؟

در دسترس بودن و قیمت سرویس‌ها، قطعا اصلی‌ترین فاکتورها هنگام انتخاب VDSL ،ADSL و UFB هستند. در حال حاضر اینترنت‌های فیبر نوری و VDSL به‌صورت گسترده عرضه نمی‌شوند، بنابراین فعلا باید متکی‌بر فناوری ADSL باشید. اما هرچه زمان می‌گذرد، قطعا زیرساخت‌های کشور برای دستیابی گسترده به فیبر نوری و VDSL توسعه‌ی بیشتری پیدا می‌کند. اگر به مرحله‌ای رسیدیم که هر سه نوع اینترنت به‌صورت گسترده در همه‌جای ایران قابل‌دسترس بودند، می‌توانید به انتخاب بهترین گزینه فکر کنید.

در نظر داشته باشید که در سرویس‌های مبتنی‌بر فناوری DSL (به‌خصوص ADSL) فاصله‌ی شما از مرکز مخابراتی تأثیر مهمی روی کیفیت سرویسی که دریافت می‌کنید دارد. فاکتور دیگری که باید در نظر بگیرید، نیاز‌هایتان است. باید تعیین کنید که چه‌نوع کاربری هستید. اگر استفاده‌ی شما از اینترنت به مواردی مانند بررسی ایمیل، وب‌گردی و مشاهده‌ی شبکه های اجتماعی محدود می‌شود، قطعا ADSL بهترین گزینه است. این سرویس هم هزینه‌ی کمتری نسبت‌به بقیه دارد و هم به‌خوبی کار شما را راه می‌اندازد. اگر از طریق اینترنت به انجام کاری نظیر استریم می‌پردازید، VDSL گزینه‌ای بهتر به‌شمار می‌آید. این سرویس در مقایسه‌ با ADSL سرعت آپلود بسیار بهتری دارد و برای استفاده از آن، مجبور نیستید متحمل هزینه‌های فیبر نوری شوید.

ناگفته نماند اینترنت VDSL گزینه‌ای مناسب برای کسب‌و‌کارهای کوچک‌ که دارای شبکه‌های داخلی هستند نیز به‌شمار می‌آید. برای کاربرانی که استفاده‌ی بسیار گسترده‌تری از اینترنت دارند یا حتی خانواده‌های پرجمعیت و کسب‌و‌کارهای بزرگ، جایی که هر روز چندین دستگاه به‌صورت هم‌زمان حجم زیادی از داده را از طریق اینترنت منتقل می‌کنند، اینترنت فیبری بهترین عملکرد را دارد و مناسب‌ترین گزینه است. پس از اینکه فهمیدید کدام‌یک از انواع اینترنت پهن‌باند مخصوص شما است، به بررسی شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده بپردازید و بهترین را انتخاب کنید.

 

دالاس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *