Posted on ۹ Comments

آموزش شبکه کردن چند کامپیوتر به صورت LAN

آموزش شبکه کردن چند کامپیوتر به صورت LAN

اگر در محل کار یا منزل بیشتر از چند کامپیوتر دارید، حتما به این فکر افتاده‌اید که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل کنید و فایل‌های خود را به اشتراک بگذارید، پرینتر را بین چند سیستم مشترک استفاده کنید و اگر سیستمی به اینترنت وصل است، آن را در بین بقیه کامپیوترها به اشتراک بگذارید. در این مطلب، ایجاد شبکه بین 2 یا چند کامپیوتر را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

Continue reading آموزش شبکه کردن چند کامپیوتر به صورت LAN

Posted on Leave a comment

آموزش مخفی کردن شبکه وای فای

آموزش مخفی کردن وای فای

یکی از رایج‌ترین روش‌ها در زمینه افزایش امنیت شبکه وایرلس، پنهان کردن نام شبکه یا SSID می‌باشد؛ به نحوی که سایر دستگاه‌های الکترونیکی قادر به اسکن و یافتن وای‌فای شما نباشند. در این مقاله قصد آموزش مخفی کردن شبکه وای فای را داریم. در ادامه با ما همراه باشید.

Continue reading آموزش مخفی کردن شبکه وای فای

Posted on Leave a comment

شبکه بی سیم Ad-Hoc چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه Ad-Hoc چیست

شبکه‌های بی‌سیم موردی یا شبکه‌های بی‌سیم ادهاک (Ad-Hoc Networks)، شامل مجموعه‌ای از گره‌های توزیع شده‌اند که با همدیگر به‌طور بی‌سیم ارتباط دارند. نودها می‌توانند کامپیوتر میزبان یا مسیریاب باشند. نودها به‌طور مستقیم بدون هیچگونه نقطه دسترسی با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و سازمان ثابتی ندارند و بنابراین در یک توپولوژی دلخواه شکل گرفته‌اند. هر نودی مجهز به یک فرستنده و گیرنده می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی این شبکه‌ها وجود یک توپولوژی پویا و متغیر می‌باشد که نتیجه تحرک نودها می‌باشد. نودها در این شبکه‌ها به‌طور پیوسته موقعیت خود را تغییر می‌دهند که این خود نیاز به یک پروتکل مسیریابی که توانایی سازگاری با این تغییرات را داشته، نمایان می‌کند. مسیریابی و امنیت در این شبکه از چالش‌های امروز این شبکه هاست. شبکه‌های بی سیم Ad-Hoc خود بر دو نوع می‌باشند: شبکه‌های حسگر هوشمند و شبکه‌های موبایل ادهاک. در مسیریابی در شبکه‌های ادهاک نوع حسگر سخت‌افزار محدودیت‌هایی را بر شبکه اعمال می‌کند که باید در انتخاب روش مسیریابی مد نظر قرار بگیرند ازجمله اینکه منبع تغذیه در گره‌ها محدود می‌باشد و در عمل، امکان تعویض یا شارژ مجدد آن مقدور نیست؛ لذا روش مسیریابی پیشنهادی در این شبکه‌ها بایستی از انرژی موجود به بهترین نحو ممکن استفاده کند یعنی باید مطلع از منابع گره باشد و اگر گره منابع کافی نداشت بسته را به آن برای ارسال به مقصد نفرستد. خودمختاربودن و قابلیت انطباق گره‌ها را ایجاد کند. بعضی از این روش‌ها در این مقاله بحث شده‌اند.

Continue reading شبکه بی سیم Ad-Hoc چیست و چه کاربردی دارد؟

Posted on Leave a comment

آموزش تنظیم مودم‌های D-Link

آموزش کانفیگ مودم دی لینک D-Link

در این مطلب، آموزش تصویری و گام به گام کانفیگ مودم دی لینک را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم که در مورد اغلب محصولات این شرکت صدق می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

Continue reading آموزش تنظیم مودم‌های D-Link

Posted on Leave a comment

آموزش تنظیم مودم‌های TP-Link

آموزش کانفیگ مودم تی پی لینک TP-Link

در این مطلب، آموزش تصویری و گام به گام کانفیگ مودم تی پی لینک را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم که در مورد اغلب محصولات این شرکت صدق می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

Continue reading آموزش تنظیم مودم‌های TP-Link

Posted on Leave a comment

کارت شبکه چیست و چه کاربردی دارد ؟

کارت شبکه - Network Interface Card

در این مقاله به معرفی اجمالی کارت شبکه و کاربرد آن خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

Continue reading کارت شبکه چیست و چه کاربردی دارد ؟

Posted on Leave a comment

سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ شبکه Switch

هنگامی که به مسائل ابتدایی شبکه، از جمله نحوه کارکرد یک شبکه توجه می‌کنیم، باید مفاهیم روتینگ، سوئیچینگ و بی‌سیم را درک کنیم. شبکه با متصل کردن چند کامپیوتر و لوازم جانبی آن با استفاده از سوئیچ، روتر و اکسس پوینت ایجاد می‌شود. این‌ها ابزارهای مورد نیاز شبکه هستند که اجازه می‌دهند ابزارهای متفاوتی به شبکه شما متصل شوند و بتوانند با یکدیگر در تعامل باشند و در عین حال با شبکه‌های دیگر نیز در ارتباط باشند.

Continue reading سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

Posted on Leave a comment

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت چیست - Access Point

Access Point یا Wireless Access Point که به فارسی به معنی نقطه دسترسی می‌باشد، در واقع اسمی است که ما بر روی یکی از تجهیزاتی گذاشته‌ایم که در شبکه های بی‌سیم یا وایرلس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات که به صورت اختصاری به آنها AP یا WAP هم گفته می‌شود، تجهیزاتی هستند که عملکردی شبیه به سوییچ شبکه‌های کابلی در شبکه‌های بی‌سیم دارند؛ بدین معنی که این امکان را فراهم می‌کنند که از طریق آنها شما بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه‌های بی‌سیم به یکدیگر متصل کنید. به شبکه‌های محلی که با استفاده از Access Point ها به هم متصل می‌شوند به جای اینکه LAN بگوییم، Wireless LAN یا WLAN می‌گوییم. Access Point ها را معمولا به شکل AP نمایش می‌دهند؛ این دستگاه‌ها یک عملکرد مرکزی دارند، تمامی سیگنال‌های رادیویی را دریافت و ارسال می‌کنند که در اکثر مواردی که در شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد، سیگنال‌های Wi-Fi نیز شامل می‌شود. معمولا از AP ها در شبکه‌های کوچک و یا شبکه‌های عمومی اینترنتی برای ایجاد Hot Spot استفاده می‌گردد.

Continue reading اکسس پوینت چیست؟

Posted on Leave a comment

روتر چیست و چه تفاوتی با مودم دارد؟

روتر چیست - What is Router

در این مقاله قصد معرفی روتر و بررسی تفاوت‌های آن با مودم را داریم. در ادامه با ما همراه باشید.

Continue reading روتر چیست و چه تفاوتی با مودم دارد؟

Posted on Leave a comment

VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

VDSL چیست

VDSL مخفف عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line به معنای “خط مشترک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا” می‌باشد و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل‌های شبکه است. پس اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند، در حالی که VDSL بر بسترهای کابل است و نیاز به کابل‌کشی دارد. سرعت دانلود در اینترنت VDSL حدود 5 برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز 60 مگابیت بر ثانیه (در برخی فناوری‌ها 52 مگابیت) می‌رسد. سرعت آپلود VDSL نیز 10 برابر ADSL بوده و به مرز 16 مگابیت می‌رسد. VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از 12 کیلوهرتز تا 25 کیلوهرتز است.

Continue reading VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟